Opóźniony lot, prawa klienta a odszkodowanie – co należy wiedzieć na ten temat?Na upragnione wakacje w egzotycznych krajach wyczekujemy na ogół cały rok. Najczęściej do tych miejsc udajemy się samolotem. Przygotowani na podróż, wybieramy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – odwołano nasz lot. Co teraz? Jako klienci możemy bez problemu dostarczyć pismo z reklamacją, która zapewni nam zwrot kosztów. Istnieje parę przypadków, kiedy należy nam się rekompensata.

samolot

Autor: xlibber
Źródło: http://www.flickr.com
W sytuacji opóźnienia lotu przewoźnik musi dostarczyć jedzenie (zobacz sweet home serock) oraz napoje swoim klientom. Naturalnie musi to uczynić proporcjonalnie do okresu oczekiwania na kolejny przelot. Jeżeli z różnych przyczyn lot odbędzie się następnego dnia, lotnisko musi zagwarantować nocleg np. w hotelu. Natomiast w sytuacji opóźnienia ponad pięć godzin klient może zrezygnować z lotu i żądać zwrotu pieniędzy za bilet. Należy pamiętać, że skarga uwzględnia też sytuację, kiedy to samolot został odwołany. Wtedy linie lotnicze muszą podczas siedmiu dni zwrócić pieniądze za bilet. Również dostaniemy swoje pieniądze, jeżeli nie będziemy poinformowani o odwołanym locie lub nie otrzymaliśmy żadnej odmiennej możliwości. Prawo wspomina o przypadkach, w których linie lotnicze nie wpuszczą pasażera na pokład. Zdarza się to zwykle, gdy ilość sprzedanych biletów jest większa niż ilość miejsc w samolocie (sprawdź opóźnienie samolotu odszkodowanie). Tutaj należy nam się odszkodowanie zależne od długości lotu. Poza tym, jak napisano powyżej jeśli trafi się opóźniony lot odszkodowanie niewątpliwie będzie wypłacone.

W Europie popularne firmy lotnicze dobrze wiedzą, że przepisy prawne nakładają na nie obowiązki wobec pasażerów. Nie mogą też ryzykować utraty dobrej renomy, na jaką pracowali od lat.

Zaaferowały Cię informacje opublikowane w tym serwisie? Jeśli tak, to kliknij tutaj i odkryj stronę (https://czystaposesja.pl/czyszczenie-kostki-brukowej-leszno/), która też Cię się będzie podobać.

Jeżeli wpływają roszczenia, takie linie bez większych utrudnień oddają klientom pieniądze w dość szybkim czasie. Standardem są oficjalne przeprosiny oraz zadośćuczynienie w postaci bezpłatnego lotu czy dużego upustu. Taka polityka firm jest potwierdzeniem, że dobra opinia jest cenniejsza niż niewielkie dodatkowe koszty ze strony przewoźnika. W Polsce jest różnie. Okres, w jakim czeka się na zakończenie sprawy to średnio klika dni, czasami nawet klika tygodni w zależności od sytuacji. Niestety zdarza się, że firma nie uwzględnia naszego roszczenia. Zostaje wtedy droga prawna. Prawo wspomina o rozporządzeniu UE, która omawia wszelkie przypadki odszkodowań, które muszą wypłacać linie lotnicze (więcej o prawach pasażera).

Tagi: , , , ,