Aromaty z lat dzieciństwa


Wielu z nas to przyzna, że choćbyśmy podróżowali całe życie, choćbyśmy objechali każdy zakątek planety, a nawet udali się w przestrzeń kosmiczną są rzeczy, jakie będą przypominać nam o wspaniałości dotychczasowej egzystencji.

Mogą to być miejscówki z cudownych lat dzieciństwa, czyli wspomnienia zapachów, barw, figur. Może to być barwa głosu kochanej osoby albo widok kilku metrów kwadratowych naszego domu. Nie ma miejsca jak dom – ktoś kiedyś powiedział i ten ktoś miał całkowitą słuszność. Nie ma także bardziej zachęcających wabików działających na nasze zmysły niźli znane smaki. One potrafią dopaść nas wszędzie, gdziekolwiek posieje nas życie.

Na uwagę zasługują różnorodne smakowitości, nierzadko zaskakujące i dość nieoczywiste, jednak wszyscy mamy swoje wspomnienia i odczucia. Istnieją jednocześnie takie specjały o których wielu myśli z ogromnym sentymentem. Weźmy na przykład takie pączki. Kto ich nie preferuje, ręka w górę? Coś mało tych rąk w górze. Pamiętasz pierwszy raz, kiedy zajadałeś się pączkiem, takiego z prawdziwej piekarni, nie z marketu, takiego, co nie tak łatwo dostępny, jak teraz, tak po prostu, na którego czekałeś z utęsknieniem. Gdybyś poczuł w tym momencie jego aromat co byś zrobił?

ciastka

Autor: Pink Sherbet Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Instynktownie zacząłbyś go szukać? Może tak, na pewno wróciłbyś w te dni, kiedy po raz pierwszy go posmakowałeś. Może byś zapomniał o tych dniach, ale na pewno kojarzyłoby Ci się to dobrze.

Jeżeli chcesz zdobyć zbliżone dane na prezentowany wątek, to w pierwszej kolejności zerknij tutaj oraz przenieść się do portalu (www.zabawekczas.pl/produkty/militarne,2,1651), a odnajdziesz w tamtym miejscu mnóstwo nowych komunikatów.

Z czego to się bierze? Wiadomo, wszystko zapisane jest w mózgu. Identycznie, jak traumatyczne przeżycia aktywują się w różnorodnych sytuacjach, nieprzyjemne doznania, które coś nam przypominają, tak samo takie przyjemne wspomnienia dają o sobie znać. Mózg rządzi całym układem nerwowym i jest odpowiedzialny za to jak działają zmysły, także powonienia. Interesującym jest, że niektóre firmy wyspecjalizowały się w tym serwując na przykład miłą muzykę, jaka pomoże nam zrobić większe zakupy albo wypuszczając aromaty, które zachęcą nas do wstąpienia na dobrą przekąskę. Dzieje się to w wielu miejscach, nieważne czy jesteśmy na wczasach nad morzem czy będąc w Warszawie może weszliśmy do jakiejś kawiarni na Kabatach, na przykład Sweet Home – w wielu tego typu miejscach, możemy być zaskoczeni znajomą ścieżką muzyczną, bliskim nam zapachem, co razem daje cudowny klimat. Chcąc czy nie, uczestniczymy w tej miłej dla nas, jak i dla właściciela lokalu grze.