Co to znaczy „dobry logopeda”?


Choć natchniony Słowacki pisał: „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa”, tak naprawdę nawet najbardziej sprawna głowa nie wyrazi to, co sobie poprosi głowa. Nie z powodu skonfundowania, braku właściwych słów czy innych takich samych powodów, lecz z fundamentalnej kwesti, z którą zmagają się tysiące osób, na różnych cyklach życia. Zaburzenia mowy, bo nich mowa to poważny i deprymujący życiowo problem, z którym jednak można walczyć. Wszystko jednakowoż zależy od właściwego logopedy.

mowa

Źródło: flickr.com

Ktoś zapyta: co to znaczy „dobry logopeda”? Pytanie bardzo właściwe, ale choć na pozór trudne, to wysoce łatwo na nie odpowiedzieć. odpowiedni logopeda to po prostu dobry człowiek. Podobnie, jak mamy kompetentnych lekarzy, policjantów, urzędników czy polityków (tak, tacy też są!), tak samo można rozważyć specjalistę omawianej profesji. Może to błahe, ktoś nagle wtrąci, a to pytanie też będzie usprawiedliwione, gdyż dobrym można być na pokaz…

zgadza się, wszyscy się z tym zgodzą, lecz każdy też przyzna słuszność poglądowi, że to jak silnie znamy danego człowieka nie wynika|bierze się z pogłosek czy innych tego typu praktyk (choć są dziedziny, w których wyrabiamy sobie zdanie o kimś na bazie takich informacji, np. o znanym aktorze, z którym zupełnie nie będziemy mieli sposobności naturalnie porozmawiać), ta cała mądrość bierze się z najbardziej naturalnej, ale jakże miarodajnej skali – spotkań twarzą w twarz (mezoterapia biała podlaska) (Warszawa logopedzi).

logopeda

Źródło: flickr.com

co do jednego się zgodzi, że każdy z nas ma coś takiego w sobie, taką pierwotną chęć przynależności i oceniania ludzi, że w momencie, gdy kogoś poznajemy odruchowo zaliczamy go do jakiejś grupy. I nieistotne czy to tylko podstawowe wrażenie czy po prostu nie twierdzimy, iż tak po prostu kogoś odruchowo dopasowujemy – psychologia społeczna w tej kwestii odpowiada jasno, bez wątpliwości: sami recenzujemy i jesteśmy oceniani przez innych. Cały czas. Na okrągło. To naturalne.

Z tego też względu bez wątpliwości (możemy to nazwać intuicyjnie) potrafimy kogoś dopasować do naszej ekipy, nowo poznaną osobę, którą może być np. lekarz, któremu automatycznie ufamy bardziej niż innym. I jeśli ten kontakt twarzą w twarz umocni nas w poglądzie, że tak, to jest odpowiednia osoba, jest właściwa w naszym pojmowaniu, to takiej osobie pozostaje zaufać. Idąc tym tropem powinniśmy odnotować, że dobrze ludzie są wszędzie, więc nie ma sensu generalizowanie, że powiedzmy logopeda z Warszawy to pewność, a fachowiec z małej mieściny zasługuje na pogardę (kontynuuj czytanie).