Pielęgnacja twarzy mężczyzny i kosmetyki użytkowane do golenia.


Istnieje stereotyp, który mówi, że dbanie o urodę i pielęgnacja własnego ciała to bardziej zajęcie dla płci pięknej niż panów. I jest to stereotyp z całą pewnością prawdziwy i wyjątkowo potwierdzony nie tylko w kulturze, ale również w biologii mężczyzny. W odróżnieniu od kobiet, mężczyźni typowo nie widzą siebie jako obiektu adoracji, więc nie dostrzegają powodu, dla którego mieliby specjalnie korzystać z kosmetyków czy zajmować się pielęgnacją ciała.

golenie się

Autor: Christina zur Nedden
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto przyczyny tego stanu nie są li tylko zdeterminowane przez psychikę – fizjologia każdego mężczyzny jest taka, że umożliwia nieco mniej troszczyć się o swoją powierzchowność bez znacznych strat wizerunkowych – Facetaria. Dla przykładu, mężczyźni mają o około 25% grubszą i bardziej owłosioną skórę niż kobiety, co czyni ich bardziej wytrzymałymi na czynniki zewnętrzne i mniej delikatnymi. Taka biologiczna bariera ochronna nie znaczy jednakże, że faceci są uprawnieni nie pielęgnować swojego ciała. Wciąż zostaje przecież choćby problem golenia się. Angielski pisarz Somerset Maugham napisał niegdyś, że w każdym goleniu brzytwą kryje się pewna filozofia. Trudno nie przyznać prawdy temu stwierdzeniu, skoro jest to czynność, która zdaje się być jednym z najważniejszych wyzwań, z którymi zmagać się musi każdy mężczyzna co dnia z rana w łazience (z pominięciem tych którzy zapuszczają zarost, oczywiście) – żel do golenia jest niezastąpiony.

dbający o siebie mężczyzna

Autor: Kavian Borhani
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy z nas ma zapewne wypracowane metody i rytuały towarzyszące goleniu twarzy. Oprócz niezbędnego narzędzia, jakim jest maszynka do golenia (kiedyś brzytwa), potrzeba również kosmetyków, które ułatwią nam czas spędzony przed lustrem. Najszerzej używany dziś kosmetyk to żel do golenia, czasem stosuje się także kremy męskie po goleniu, aby złagodzić nieco piekące odczucie potraktowanej ostrym narzędziem skóry. Jeśli chodzi o dobór kosmetyków, wygląda na to, że jesteśmy konserwatywni. Jednak na rynku ukazują się coraz regularniej nowości, które warto przetestować, jak chociażby MEN-U ‘matt skin refresh gel’, czyli żel do twarzy wspomagający likwidację wrastajacego zarostu – Facetaria.