Masz kłopot z haluksami? Sprawdź, co ci pomożeStopy potrzebują takiej samej troski, co pozostałe części ciała. Trzeba je należycie pielęgnować, by ładnie wyglądały i nie były powodem naszych zmartwień. Jednak czasami pojawiają się problemy, z którymi musimy sobie poradzić, by dolegliwość się nie nasilała.

Jednym z najczęstszych problemów stóp są haluksy. Czym się odróżniają oraz jak można je leczyć?

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków

Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Haluksy, inaczej paluch koślawy, to przypadłość cywilizacyjna, jaka częściej dotyka panie. Jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha, która prowadzi do jego bocznego odchylenia. Chociaż z początku nie wywołuje niedogodności bólowych, to z czasem choroba się pogłębia i odczucie dyskomfortu narasta. Inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć haluksom, to zaczerwienienie oraz obrzęk, co powiązane jest z rozwojem stanu zapalnego. Co zrobić, jeśli i my musimy walczyć z tą przypadłością? Istotne jest, aby leczenie haluksów zacząć stosunkowo wcześnie, na początku bowiem można sobie z nimi dać radę przy udziale w miarę łatwych sposobów. Lekarze rekomendują leczenie farmakologiczne oraz fizjoterapię, jaka może zagwarantować nad wyraz dogodne rezultaty. Niestety na zabiegi refundowane należy czasami czekać sporo miesięcy, zatem dobrze jest wybrać się na prywatne leczenie – zobacz -. Fizjoterapia będzie dostępna od ręki, a z pewnością o wiele wcześniej, aniżeli w publicznej przychodni. Warto też kupić specjalne wkładki albo nawet buty z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, zapewniającą komfort chodzenia. Niekiedy niezbędne jest bardziej zaawansowane leczenie, a w szczególności jeżeli zmiany są duże i mocno daję się nam we znaki paluch koślawy operacja może być koniecznością. Gdy będzie wykonana odpowiednio wcześnie, zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się choroby.

Kiedyś po operacji zakładano gips, obecnie wystarczy już odpowiednie obuwie.
Przed haluksami nierzadko nie można się uchronić, gdyż w wielu przypadkach są genetycznie uwarunkowane.

Jeżeli interesuje Cię prezentowany artykuł i masz chęć dowiedzieć się więcej na taki temat, to niewątpliwie polecany tekst (https://www.polmedico.pl/oferta/implantologia/) okaże się tu bardzo pomocny.

Do ich powstania mogą też prowadzić nieodpowiednio dobrane buty albo stałe przeciążanie przedniej stopy w wyniku noszenia wysokich obcasów. I to zwłaszcza z tego względu haluksy częściej są problemem kobiet, a nie mężczyzn. Pamiętajmy, aby jak najszybciej zająć się swoimi stopami, w przeciwnym wypadku może czekać nas operacja haluksów, a nikt nie lubi być w szpitalu. Więcej na

Tagi: , , ,