Zwyrodnienie plamki żółtej – objawy choroby, profilaktyki i skutecznego leczenia


Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, która pogarsza wzrok oraz ostrość widzenia, w szczególności na wprost. Osoby, jakie cierpią na zwyrodnienie plamki żółtej, w wielu przypadkach widzą mglisty, zamazany obraz, a kolory zdołają wydawać się nieznacznie wyblakłe. Co więcej pacjenci z tą chorobą, nieraz skarżą się także na zniekształcenie obrazu czy ciemną plamę przed okiem, jaka zawsze pojawia się w tym samym położeniu.

Z początku objawy te są małe i ogromnie subtelne, jednak z czasem mogą się sporo zintensyfikować, więc na pewno zwyrodnienie plamki żółtej to choroba, jakiej pod żadnym pozorem nie można lekceważyć – . Wskazane jest jak najwcześniej począć leczenie choroby, bowiem im wcześniejsza odpowiedź, tym większe szanse na jej wyleczenie.

oko

Autor: Andrew Caw
Źródło: http://www.flickr.com

Co więcej pożądane byłoby także dbać o swój wzrok – laserowa korekcja wzroku zabrze, aby nie dopuścić do choroby oczu. Znane i wyróżniane metody profilaktyki nie zapewniają wprawdzie 100 procent gwarancji na zapobieganie chorobom wzroku, niemniej ich stosowanie znacznie zmniejsza ryzyko chorowania. Pośród ważnych działań profilaktycznych znajduje się zdrowa dieta z ograniczeniem zwierzęcych tłuszczów, niepalenie tytoniu i ochrona oczu przed silnym i mocnym, intensywnym światłem. Osoby, u których wolno już zauważyć zmiany w siatkówce oka, powinny zażywać tabletki czy kapsułki, jakie efektywnie chronią plamkę żółtą.

Jeżeli chodzi o metody leczenia, to pośród nich znajduje się terapia fotodynamiczna, laseroterapia, to znaczy laserowa korekcja oczu oraz podsiatkówkowe zabiegi chirurgiczne – poznaj rodzaje zabiegów. Metody leczenia bezustannie są udoskonalane oraz ulepszane, w związku z tym możemy mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rehabilitacja zwyrodnienia plamki żółtej będzie jeszcze prostsze. Niemniej jednak póki co powinno się dbać o swój wzrok (http://www.beskidmed.pl/) oraz regularnie chodzić do okulisty na wizyty kontrolne, w szczególności jeżeli zauważmy, że coś jest z naszymi oczami nie tak. Nie wskazane jest bagatelizować nawet najdrobniejszych przesłanek, bo takie bagatelizowanie oraz brak stosownego leczenia zdoła doprowadzić nawet do utraty wzroku.