Ciekawy prezent dla kilkulatka – które zabawki są warte uwagi?


W obecnych czasach zabawek dla dzieci jest niezwykle duży. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych produktów, skupiając się najbardziej na ich interaktywności.

Często kłopotliwa może okazać się kwestia ceny, ponieważ jeżeli zależy nam na dobrej jakościowo, bezpiecznej a zarazem atrakcyjnej zabawce dla dziecka, to musimy mieć świadomość, iż zapewne okaże się ona stosunkowo droga. Z drugiej strony, jeśli zainwestujemy w produkt wykonany z trwałych materiałów, możemy liczyć na fakt, iż będzie on przez dłuższy czas służył maluchowi. Tym, co jednakże najbardziej frustruje w momencie, kiedy już mamy kupić prezent dla dziecka, jest oczywiście ogromny wybór i konieczność podjęcia decyzji.

dziecko - tableau

Autor: Kaja Kozłowska
Źródło: http://www.flickr.com

W związku z tym, zanim wybierzemy się do sklepu, warto przemyśleć kilka spraw. Przede wszystkim, najistotniejszą rolę odgrywa wiek dziecka. Wiadomym jest, iż co innego podarujmy dziecku rocznemu, a co innego pięciolatkowi. W przypadku maluchów bez wątpienia najlepiej sprawdzą się różnego typu książeczki. Prawda jest taka, iż roczne czy nawet dwuletnie dziecko nie trudno czymkolwiek zaciekawić i inwestowanie w drogie, interaktywne zabawki częstokroć może mijać się z celem. Taki maluch jest niezwykle ciekawy świata, interesują go nawet zwykłe przedmioty życia codziennego, nie wymaga on tak wielu zabawek jak starsze dzieci. Książeczki są dobrym wyborem, ponieważ pobudzają wyobraźnie, sprzyjają nauce mówienia i poznawaniu świata. Tutaj dobrym pomysłem okażą się także wszelkiego rodzaju maskotki, ułatwiające maluchowi wyrażanie emocji.

Jeśli natomiast potrzebujemy wybrać zabawkę dla starszego dziecka, wówczas istotne są jego płeć oraz zainteresowania. Na przykład jako prezent dla dziewczynek obecnie bardzo popularne są lalki szmaciane oraz różnego rodzaju ręcznie szyte maskotki- polecany artykuł. Z jednej strony jest to spowodowane modą na rękodzieło, z drugiej zaś chodzi o rezygnację z plastikowych zabawek dostępnych w sieciówkach na rzecz tych unikatowych, uszytych specjalnie dla konkretnego dziecka. Jeżeli chodzi natomiast o chłopców, z pewnością podobną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju drewniane klocki, samochody czy pociągi. Są to zabawki ekologiczne, pobudzające wyobraźnię i dające wiele możliwości zabawy dla dziecka. Ponadto, ich design jest aktualnie bardzo ceniony.

Naturalnie równie trafionym prezentem zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca będą różnego rodzaju gry planszowe, które z jednej strony rozwijają umysł, z drugiej uczą logicznego myślenia i współpracy. Jest także wiele uniwersalnych zabawek, które spodobają się większości dzieci niezależnie od płci. Jeżeli np. naszym wyborem będzie kasa sklepowa zabawka ta z pewnością zadowoli i chłopców i dziewczynki, zwłaszcza jeśli akurat uczą się liczenia- ważny link.

Wspominane powyżej pomysły to oczywiście tylko garstka tego, co znajdziemy w sklepie. Omówione zabawki są w pewien sposób sprawdzone i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierając je zaspokoimy potrzeby malucha. Jeśli jednak mamy dodatkowe wątpliwości, warto poprosić o pomoc sprzedawcę i rozwiać wszelkie obawy.