Jakie prawa ma pasażer, kiedy jest opóźnienie w locie


Jeżeli pomyślimy o liniach lotniczych, to zazwyczaj przychodzi nam do głowy, dokąd ędziemy musieli polecieć samolotem lub w którym miejscu ostatnio byliśmy. Część osób myśli o rozwalonych walizkach lub o bagażach, które poleciały dalej i na które było trzeba czekać. Wielu ludzi przypomina sobie jak czekali na spóźniony lot. Najczęściej nikt nie otrzymuje za to żadnej rekompensaty. Czemu? Bo zapominamy, że kiedy przedsiębiorstwo lotnicze sprzedaje nam bilety, to mają wobec nas jasno określone zobowiązania.

lotnisko

Autor: Benson Kua
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy wiedzieć o tym, że jest coś takiego jak prawa pasażera. Wiadomo, że przewoźnik również posiada prawa, jeżeli warunki pogodowe są niekorzystne, to nie zgodzi się na to, żeby samolot miał gdzieś lecieć. Oczywiście ma do tego prawo. A my będąc pasażerami mamy prawo do rzetelnej informacji, dlaczego konkretny lot jest opóźniony. Jeżeli jednak lot jest opóźniony nie z powodów bezpieczeństwa, a ze względu na jakieś zaniedbania przewoźnika, to pasażerowie zyskują prawo domagać się zwrotu pieniędzy za bilet. Czasem w sytuacji, gdy lot zostaje opóźniony przewoźnik ma obowiązek zapewnić jedzenie i picie pasażerom, a w chwili, kiedy mają całą noc oczekiwać na lot, przewoźnik musi ogarnąć dla nich nocleg. Niestety nie zawsze tak się nie dzieje, możemy stwierdzić, że prawa pasażera bywają łamane – zwróć uwagę na prawa pasażera. Jednak ciężko dojść do takich wniosków, jeśli nikt nie domaga się czegokolwiek od przewoźnika, który zawalił na całej linii.

Opóźniony lot

Opóźniony lot i co dalej? Każdy, kto znalazł się w tego typu sytuacji dobrze wie, że nie jest to nic miłego. O ile nigdzie nam się nie spieszy, to nie jest to dla nas największy problem, ale mimo wszystko nie mamy ochoty przesiadywać bezczynnie kilka godzin na lotnisku. Trudniej jest, kiedy mamy mieć przesiadkę na następny lot, bo nikt nie wstrzyma dla nas lotu innego samolotu rejsowego.

Dlatego należy nam się odszkodowanie za opóźniony lot. Mało ludzi ma tego świadomość, ale można starać się o takie odszkodowanie. Jednak w sytuacji, gdy opóźnienie lotu nie przekroczy dwóch godzin.

Jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź informację (https://www.hotelarkonpark.pl/biznes/sale-konferencyjne) opisującą podobny temat. Najprawdopodobniej ona również Cię zainteresuje.

Dwie godziny to czas dopuszczalny opóźnienia, względem planowanej godziny wylotu. Tak, więc jeżeli planujemy przesiadki na kolejne rejsowe loty, to powinniśmy mieć w zapasie na takie przesiadanie się trochę więcej czasu – dowiedz się, jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot. Bo wszyscy wiemy, że lepiej odrobinę poczekać niż chwilę być spóźnionym.