W zakłóceniach wymowy typu jąkanie konieczna jest specjalna terapia u logopedyJąkanie się, to rodzaj zaburzenia mowy, który może występować dzieci oraz dorosłych. Maluchy wyjątkowo źle znoszą ową przypadłość. Może stać się powodem komplikacji w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Jednak niezależnie, jąkanie da się leczyć.

Przemawiające dziecko

Autor: James Brooks
Źródło: http://www.flickr.com

Nie wszystkie pauzy i rodzaje zakłóceń toku wysławiania klasyfikuje się jako jąkanie. Poza rytmicznymi i bezwiednymi powtórzeniami dźwięków mogą do tego dołączyć także bezdźwięczne bloki i przedłużenia dźwięków – zazwyczaj samogłosek. Jąkanie można podzielić na dwa rodzaje: rozwojowe bądź nabyte.

Jeśli masz chęć uzyskać dodatkowe dane na przedstawiany temat, odkryj ponadto pozostałe nasze strony na zbliżony temat – one też są ciekawe.

Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie we wczesnym dzieciństwie. Jąkanie nabyte to rzadkość. Może być skutkiem np. silnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków.Największym problemem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Bywa, że bloki oraz przedłużenia dochodzą później. Ich celem jest często zamaskowanie powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody. Z pewnością zwiększa je strach.

Z jakich przyczyn należy leczyć jąkanie?

Zaburzenia mowy, jak na przykład jąkanie powodują u osób dotknileczyć (polecamy ortodonta kraków)zły stan emocji i mogą wpłynąć na ogólne funkcjonowanie. Może się zdarzyć, iż osoba która się jąka zacznie odczuwać lęk przed mówieniem. Wtedy szybciej stresują się, odczuwają zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i mają niższą samoocenę. Jąkanie (odsyłam tutaj) rozwojowe które nie jest leczone w młodym wieku oprócz frustracji, negatywnych odczuć i wstydu może nieść wiele złych skutków w dorosłym życiu – jak na przykład trudności ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też zdobyciem awansu.

W jaki sposób skutecznie leczyć jąkanie?

Obecnie przyczyn jąkania doszukuje się w genetyce i fizjologii układu nerwowego. Jak wspomniano – takie zaburzenie mowy da się wyleczyć. Fachowej pomocy może udzielić wykwalifikowany – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w skutecznej terapii. Bardzo często skupiają się one głównie na eliminacji negatywnych uczuć i postaw, których efektem są złe emocje oraz odczucia.

Tagi: , , , , ,