Urazy sportowe. Czy pójść do przychodni pulmonologicznej.


Osoby aktywne, uwielbiające bieganie częstokroć narażone są na kontuzje. Dotyczą one nie tylko profesjonalnie parających się sportem, ale także laików. Osoby o obniżonej odporności układu kostnego, mięśniowego narażone są na urazy sportowe.

Urazy sportowe – kto pomoże?Dotkliwe urazy są niezwykle przykre i wymagają profesjonalnej pomocy medycznej. Ból mięśni bezpośrednio po ćwiczeniach jest czymś typowym i najodpowiedniej leczyć go ruchem, nieraz wypada zrobić sobie krótką pauzę. Po treningu warto wziąć gorącą kąpiel, która ochrania przed pojawieniem się bólu.

Lekarz

Autor: KOMUnews
Źródło: http://www.flickr.com

Powszechnymi urazami są: stłuczenia, zwichnięcia, zerwanie więzadeł, naciągnięcia. Jedno z najczęstszych urazów to stłuczenie. Może dojść do tego w czasie upadku, dochodzi wówczas do defektu układu krwionośnego, a w efekcie do powstania krwiaka. Żeby obniżyć ból i zminimalizować obrzęk wypada nałożyć na bolące miejsce chłodny kompres, który obkurcza żyły. Nierzadkie urazy sportowe u grających w siatkówkę, koszykarzy to skręcenia polegające na wysunięciu się zakończenia kości poza naturalne ustawienie w stawie. Poważna kontuzja to nadłamanie kości. Udzielając pierwszej pomocy trzeba unieruchomić dwa graniczące ze złamaniem stawy. Ranę zabezpieczamy jałowym opatrunkiem i wzywamy pogotowie.Ograniczeniem do zawodowego trenowania mogą być schorzenia układu oddechowego. Poradnia – można tutaj znaleźć – pulmonologiczna to punkt, gdzie możemy skorzystać z usług pulmonologa. Specjaliści ci zajmują się schorzeniami związanymi z płucami, górnymi i dolnymi drogami oddechowymi.

Kiedy do poradni pulmonologicznej we Wrocławiu?
Najczęstsze schorzenia układu oddechowego to tuberkuloza, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma oskrzelowa. By nie dopuścić do rozwinięcia się poważnej choroby, w ambulatoriach wykonywane są badania profilaktyczne które mają na względzie wstępne rozpoznanie schorzenia. Jednym z nich jest badanie spirometryczne w trakcie, którego mierzy się TLC. Wskazaniem do tego badania jest palenie papierosów, poranny kaszel, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, problemy ze spaniem.
Dbając o własne zdrowie należałoby zorientować się, gdzie znajduje się najbliższa poradnia (zobacz: http://pomocpsychologa.pl/ ) pulmonologiczna i w przypadku niepokojących oznak skorzystać z pomocy specjalisty, który zaordynuje właściwe badania.
Ważne informacje – sprawdź